O Autorze

Kim jestem?

Barbara Olszańska-Żywalewska


Nie ma lepszego sposobu na powitanie niż uśmiech, dlatego z tego miejsca uśmiecha się do Ciebie Basia Olszańska-Żywalewska. Jeśli już trafiłeś do mojej wirtualnej pracowni, to będzie dla mnie prawdziwą przyjemnością zatrzymać Cię tutaj na dłużej. Parę słów o sobie niezbędne jest po to, abyśmy lepiej się poznali.

Urodziłam się w 1975 roku w Łapach, pięknym miasteczku w malowniczym sercu Podlasia nad rzeką Narew. Formalnie jestem artystą plastykiem, ale urzędowy język nie jest akurat tym, który najlepiej przystaje do mojej pracy – od samego początku sprzężonej z kreacją i sztuką. W 1995 roku zostałam szczęśliwą absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu (zakres specjalności: formy użytkowe, specjalizacja: snycerstwo). Następnym krokiem były studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (specjalizacja: medalierstwo i małe formy). Dyplom obroniłam w 2001 roku w pracowni rzeźby pod kierunkiem profesora Edwarda Sitka. Były to dobre lata nauki i zbierania bezcennych doświadczeń.

Rzeźbię, maluję, rysuję. Tworzę. Po moim domu biega dwójka wspaniałych szkrabów, Iga i Roch, które stanowią dla mnie inspirację, a także mąż Radek udzielający mi wsparcia marketingowego oraz... okulistycznego. W odwodzie pozostają Siestra i Śwagier, a powinniście wiedzieć, że ich nastroje potrafią skruszyć najtwardszą rzeźbę.

Przywołując jedną z „Myśli nieuczesanych” Leca: „Nie wyobrażajmy sobie siebie, bądźmy”, staję tu przed Wami i pozostaję do dyspozycji – gotowa do współpracy, dialogu i wymiany myśli. Wysłucham z radością każdej opinii i odpowiem na każde pytanie.

Inspiracje

Widzę przerażające przestrzenie wszechświata, które mnie otaczają (...), widzę ze wszystkich stron same nieskończoności, które zamykają mnie niby atom.

Blaise Pascal

Sztuka zaczyna się tutaj – w głowie. Pośrodku obrazu stoi człowiek. Dumny, zamyślony, czasem próżny, tajemniczy, wylewny albo udający kogoś innego. Na tle natury zdarza mu się postępować wbrew sobie, wpisywać się w formułę buntu, jego relacje ze światem stają się niezrozumiałe. Zwierzęcy instynkt walczy o prymat z wyrachowaniem, a może to tylko pozory?

To tam wybuduję swój dom – wskazuje palcem ów człowiek. W tym miejscu moje istnienie nabierze sensu – mówi. To jedno z miejsc we Wszechświecie, niepełne, być może oczekujące wypełnienia. Spójrz w tamtym kierunku.

Trzcina na wietrze. Najwątlejsza w przyrodzie, ale myśląca – tak mówił Pascal. Widzę człowieka – to on stanowi dla mnie źródło inspiracji. Zachwyca, choć jednocześnie – z perspektywy przytłaczającego świata i niezłomności natury – wciąż pozostaje mały i słaby. Gdzie jest jego miejsce? Jaki jest jego cel? Co on tutaj robi? Poszukując odpowiedzi na te pytania, kolekcjonuję twórcze myśli i przekładam je na język sztuki.

TWÓRCZOŚĆ I OSIĄGNIĘCIA

Specjalność: malarstwo, rzeźba, batik, rysunek (liczne prace wykonywane rozmaitymi technikami znajdują w kolekcjach sztuki w kraju i za granicą).
Działalność: przynależność do Związku Polskich Artystów Plastyków, założycielka i członek grupy młodych artystów „Grupa '75”.
Zajęcie zawodowe: od 2011 roku Pracownia Artystyczna, czyli stosy faktur za narzędzia i materiały do obróbki kamienia.
Inne zainteresowania: historia sztuki, podróże, film, literatura piękna, lalkarstwo, maszyny latające.

WYSTAWY

 • 2000 Indywidualna wystawa rysunku, grafiki i malarstwa w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku pt. „Teatr metaforyczny w kilku odsłonach”
 • 2002 Wystawa Młodej Rzeźby w Gdańsku (wyróżnienie)
 • 2002 Indywidualna wystawa malarstwa pt. „Opowieści o lataniu” w Galerii „Marszand” w Białymstoku
 • 2002 Zbiorowa Wystawa Związku Polskich Artystów Plastyków w Galerii „Marszand” w Białymstoku
 • 2005 Wystawa Związku Polskich Artystów Plastyków w Galerii „Arsenał” w Białymstoku pt. „Biały Salon”
 • 2005 Indywidualna wystawa rzeźby i tkaniny batikowej w Galerii „Marszand” w Białymstoku
 • 2005 Udział w Międzynarodowym Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych Tczew – Europa „Zdarzenia”
 • 2006 Indywidualna wystawa rzeźby w Najmniejszej Galerii Świata w Toruniu pt. „Solar”
 • 2006 Zbiorowa wystawa artystów „Grupy '75” w Galerii „Spodki” Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku pt. „Czekając na...”
 • 2006 Akcja „Grupy '75” pt. „Przebudzenie”, będąca częścią festiwalu Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku
 • 2006 Zbiorowa wystawa artystów „Grupy '75” w Galerii „Salon Uroczysko” w ramach Spotkań z Naturą i Sztuką "Uroczysko" w Supraślu
 • 2007 Zbiorowa wystawa artystów „Grupy '75” w Galerii „Spodki” Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku pt. „8 marca”
 • 2007 Zbiorowa wystawa artystów „Grupy '75” w Galerii „Salon Uroczysko” w ramach Spotkań z Naturą i Sztuką „Uroczysko” w Supraślu
 • 2008 Indywidualna wystawa malarstwa pt. „Anima” w Galerii „Spodki” Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.